Kontakt
Center for Teknik & Miljø
Rådhusholmen 10
2670 Greve
Telefon: 43 97 97 97
Byrådet bevilliger penge til at gøre regnvandshåndtering til rekreativt område med beplantning, stier og rislende vand i Hundige.
Tegning af det rekreative område i Hundige.
Greve Kommunes nye bydel Hundige Strandby skal have anlagt et såkaldt klimabassin, som kan opsamle regnvandet fra området. Klimabassinet består af to søer og en kanal, og i går besluttede byrådet at investere i en lang række rekreative elementer, som betyder at hele området bliver et sted, hvor både planter, dyr og mennesker trives.
"Jeg er overbevist om, at søerne bliver et yndet udflugtsmål for både ældre og børn. Børnene kan ligge på salamanderplatformen og kigge ned i vandet eller bruge trædesten i vandet. De ældre kan slappe af, mens de nyder solen, de vilde planter og summende insekter. Det bliver en skøn bydel", siger borgmester Pernille Beckmann.
Søerne bliver anlagt i Strandby Have, og der vil være forskel på vandstanden i søerne, så der også bliver en stille rislen af vand fra en sø til en anden. I alt har byrådet bevilliget 1,6 millioner kroner til rekreative elementer:
KLAR Forsyning har ansvaret for regnvandshåndteringen i bydelen, og det er derfor selskabet som anlægger søerne, mens Greve Kommune betaler for de rekreative elementer.
Søerne bliver anlagt i 2023-24, men jorden skal sætte sig, før de rekreative elementer kan blive anlagt.