Gå til hovedindhold

Fælles udbud skal styrke specialtilbud til børn

Greve Kommune går sammen med flere kommuner på Sjælland for at sikre bedre kvalitet og mere gennemsigtige priser på tilbud til børn og unge med særlige behov.

Greve Kommune er med i et fælles udbud om specialundervisning og behandlingstilbud til børn. Målet er at sikre høj kvalitet og mere gennemsigtige priser.

  • Tegnsprog

Indhold

    Byrådet har besluttet at gå sammen med 28 andre kommuner om et fælles udbud af behandlings- og specialundervisningstilbud til kommunernes børn og unge. Det fælles udbud skal sikre, at tilbuddene lever op til krav om høj kvalitet i behandling og undervisning samt mere gennemskuelige priser. 

    Flere tilbud til sårbare børn 

    Behandlings- og specialundervisning i udbuddet er målrettet børn og unge med behov for social støtte og specialundervisning. 

    Samarbejdet giver Greve Kommune mulighed for at vælge mellem flere stærke tilbud i de øvrige kommuner, hvor der er stillet fælles høje krav til faglighed og indhold. 

    “Det er meget vigtigt for os i byrådet, at sårbare børn og unge får den hjælp, de har brug for. Med det fælles udbud får vi adgang til mange flere gode tilbud og bedre priser, så vi kan vælge det, der passer bedst til det enkelte barn”, siger Claus Jensen, formand for Skole-, Børne- og Ungeudvalget i Greve Kommune. 

    Greve Kommune har i dag 45 børn og unge i den type tilbud, og det koster samlet cirka 25 millioner kroner om året. 

    Flere krav til undervisning og behandling 

    Samarbejdet med de 28 kommuner betyder, at de kan stille flere og højere krav til aftaler om behandling og specialundervisning. 

    For eksempel bliver det et krav, at tilbuddene skal have planer for, hvordan elever kan vende tilbage til folkeskolen, have en målrettet indsats mod skolevægring, inddrage familie og netværk samt støtte, at barnet kan deltage i fritidsaktiviteter. 

    Priserne bliver fastsat inden for fælles klare rammer, som afspejler hvor stort barnets behov for støtte er. 

    Greve Kommune kan fortsat vælge andre tilbud uden for den fælles aftale, hvis kommunen vurderer, at det er bedre for barnet. 

    Det fælles udbud bliver sat i gang i efteråret, og de nye aftaler træder i kraft til næste sommer. 

    Greve Kommune betaler en andel af omkostningerne til at etablere udbuddet på lige fod med de øvrige 28 kommuner. 

    Det fælles udbud er en del af det styrkede fælleskommunale samarbejde i Region Sjælland, hvor alle regionens kommuner har givet hinanden håndslag på, at de vil styrke samarbejdet om udsatte borgere. 

    Sidst opdateret: 26. juni 2025