Kontakt
Center for Job & Socialservice
Rådhusholmen 10
2670 Greve
Rådhusholmen 10
2670 Greve
Telefon: 43 97 97 97
Greve Kommunes kontrolindsats har ført til færre fejludbetalinger og større tilbagebetalinger, viser ny status. Nu styrker Greve Kommune indsatsen med endnu en medarbejder.
Borgerne skal kunne regne med, at Greve Kommune ikke accepterer snyd med offentlige ydelser.
Greve Kommunes målrettede kontrolindsats mod socialt bedrageri har i 2024 ført til, at knap 2,2 millioner kroner i uberettiget udbetalte sociale ydelser er blevet standset eller krævet tilbagebetalt. Det viser en status for indsatsen i 2024, som blev drøftet på byrådsmødet i går.
På den baggrund besluttede byrådet at udvide kommunens kontrolgruppe med endnu en medarbejder, så den fremover består af to årsværk.
”Det er vigtigt, at vi hjælper dem, der har behov, men samtidig skal vi sørge for, at borgernes skattekroner ikke ender hos dem, der ikke er berettigede. Derfor er det både ansvarligt og fornuftigt at styrke kontrolindsatsen,” siger Marc Genning, formand for Plan- og Tryghedsudvalget.
Simon Østergaard, formand for Beskæftigelses- og Erhvervsudvalget, følger også området tæt. Han fortæller, at den nye medarbejder især skal arbejde med registersamkøringer og sager, hvor kommunens sagsbehandlere i forvejen har mistanke om snyd:
“Vi ønsker et stærkt velfærdssamfund, og så er det afgørende, at det ikke kan betale sig at snyde. Derfor handler indsatsen ikke kun om kontrol, men også om tillid og retfærdighed,” siger han.
Greve Kommunes kontrolindsats er opdelt i tre trin: forebyggelse, løbende kontrol og dybdegående kontrol, som aktiveres ved mistanke om uregelmæssigheder for eksempel på baggrund af henvendelser fra politi, SKAT eller andre myndigheder. Det er den dybdegående kontrol, der har givet størst afkast, og det er netop den, der skal styrkes med et ekstra årsværk.
De seneste fire års resultater viser, at Greve Kommunes kontrolindsats i gennemsnit har ført til over 1,5 millioner kroner årligt i sparede eller tilbagebetalte ydelser. Det er dobbelt så meget som udgiften til det nuværende ene årsværk.
Den nye medarbejder skal især bidrage til analyser og sagsbehandling i sager, hvor der allerede er mistanke om socialt bedrageri, så kontrolgruppen kan arbejde endnu mere målrettet med flere relevante sager.