Gå til hovedindhold

UDSOLGT! Byg grønne huse med Steen Jensen Gruppen

Håndværkervirksomheden Steen Jensen Gruppen viser på klimahandledagen en klasse, hvordan man som tømrer eller elektriker er med til skabe bæredygtige løsninger, og hvordan det konkret ville se ud i lige deres hjem.

Praktisk information

Dato: Torsdag den 24. april

Antal pladser: 1 klasse

Sted: Korskildemark 4, 2670 Greve

Klassetrin: 6. - 9. klasse

Varighed: 9:00 - 10:30

Fag: : Håndværk og design, fysik/kemi, samfundsfag og matematik med mere

Pris: Gratis

Hvad er aktiviteten?

Steen Jensen Gruppen er en stor entreprisevirksomhed i Greve Kommune, som dækker alt lige fra tømrer- og murerarbejde til snedkerværksted og elinstallationer. De dækker bredt, men er særligt specialiseret indenfor store renoveringer af butikker og kontorlokaler – hvor de i høj grad arbejder med at genanvende så mange materialer som muligt.

Op til klimahandledagen har klassen arbejdet med, hvordan deres egne hjem er bygget, og hvordan de kunne energioptimeres og blive mere elektrificeret med fx solceller eller elbil.

På Klimahandledagen fortæller Steen Jensen Gruppen om hvad man laver som tømrer og elektriker og de bæredygtige løsninger virksomheden arbejder med indenfor de to områder. De vil også fortælle om hvordan man som lærling hos dem arbejder helt konkret med grønne løsninger.  

Efter det skal eleverne i grupper præsentere, hvor de bor, og hvilke tiltag der kunne gøre deres hjem mere bæredygtige, og de to eksperter vil fortælle lidt om hvordan man fagligt set udfører den slags, og hvad man også kunne gøre.

Progression for dagen

Op til Klimahandledagen:

Her skal eleverne i grupper undersøge deres egne hjem. Det er vigtigt, at de er i grupper, så det er sikkert, at de i hvert fald har et eller flere hjem, som er interessante i forhold til energirenoveringer. Her er et forslag til forløbet:

 

På klimahandledagen:

  • Aktiviteten starter kl. 9 hos Steen Jensen Gruppen og varer til 10:30. Først fortæller de to repræsentanter fra virksomheden om deres arbejde og bæredygtige tiltag på henholdsvis tømrer og el-området. Derefter præsenterer eleverne i grupper og får faglige kommentarer og forklaringer. Til sidst får de en rundvisning på virksomheden værksteder. Eleverne vil også høre om hvordan det er at være elev hos Steen Jensen Gruppen

Hvordan er handlingen en del af løsningen?

Dette tilbud fokuserer på de udledninger, som især kommer fra vores bygninger. Bygninger står for en stor del af Danmarks samlede udledning, og helt centrale løsninger for at nedbringe dette er genanvendelse af byggematerialer – som Steen Jensen Gruppen arbejder meget med – og energirenovering af de eksisterende bygninger. På besøget vil eleverne se, hvordan man gennem en karrierer som tømrer eller elektriker kan være med til bygge et mere bæredygtigt Danmark.

Tilmeld dig aktiviteten

Sidst opdateret: 26. marts 2025