UDSOLGT! Fæld træer med Naturstyrelsen
Naturstyrelsen inviterer på Klimahandledagen tre skoleklasser på besøg i Greve Skov, hvor eleverne hjælper med at fælde træer, skabe levesteder for dyreliv og får indblik i biodiversitet og økosystemer.

Praktisk information
Dato: Torsdag den 24. april
Antal pladser: Tre klasser.
Sted: Greve Skov
Klassetrin: 5.- 6. klasse
Varighed: ca. 9-12
Fag: Biologi
Pris: Gratis
Hvad er aktiviteten?
Eleverne er med til at udtynde de tætte egesåninger i området, hvor enkelte egetræer fjernes for at give plads til andre planter og træer.
De fældede egetræer bliver derefter samlet i bunker, som skaber naturlige levesteder for forskellige arter som pindsvin, fugle og insekter. Eleverne vil få mulighed for at lære om, hvordan disse små tiltag kan forbedre biodiversiteten, styrke skoven og skabe bedre forudsætninger for dyreliv.
Hvordan er forløbet?
- Dagen begynder med en introduktion til opgaven og dens betydning for klimaet.
- Eleverne bliver delt op i grupper og får uddelt ansvar for forskellige opgaver.
- Aktiviteten afsluttes med en samtale, hvor eleverne får mulighed for at dele deres oplevelser og tanker om de handlinger, de har udført.
Hvordan er handlingen en del af løsningen?
Udtynding af egesåningerne skaber bedre forhold for skoven og træerne. De fældede træer kan fungere som levesteder, hvilket fremmer biodiversiteten og understøtter økosystemer, der spiller en vigtig rolle i at binde CO2 og regulere klimaet.
Ved at skabe naturlige hjem til dyr som pindsvin og fugle, bidrager aktiviteten også til at passe på dyrearter.