UDSOLGT! Visible mending - reparer tøj på den fede måde med Ungdomsskolen
Ungdomsskolens faste underviser Signe inviterer på Klimahandledagen en klasse til at lære, hvordan man med synlige reparationer gør sit tøj mere unikt, end før der gik hul i det.

Praktisk information
Dato: Torsdag den 24. april
Sted: Ungdomsskolen, Greve Kultur-Base
Klassetrin: 5. og 6. klasse
Varighed: kl. 9-12
Fag: Håndværk og Design
Pris: Gratis
Hvad er aktiviteten?
Lær hvor mange trin det kræver at lave et stykke stof og prøv derefter kræfter med at reparere dit eget tøj. Vi afprøver teknikker og udtryk ved at reparere vores gamle, hullede sokker.
Eleverne vil blive præsenteret for processen med at spinde garn, og væve eller strikke det til stof, så de kan forstå hvorfor der er blevet lagt nok energi i vores tøj til, at det giver mening at reparere det. Derefter kan de eksperimentere med selv at reparere tøj. Vi tager udgangspunkt i sokker og lapper, men deler os lidt op i hold, afhængig af hvor ambitiøse eleverne er (simple ligeud sting vs. komplicerede, kreative eventyr vs. andet end sokker). De bliver introduceret til synlig reparation og hvordan det kan gøre det lidt sjovt, men at der også er plads til at vælge neutrale farver som ikke skiller sig ud.
Hvorden er forløbet
- Forberedelse: Medbring mindst et par rene sokker med hul i/som snart får huller (gerne flere) + potentielt andet tøj som er gået i stykker.
-
Introduktion og problemstilling: Eleverne bliver præsenteret for, hvorfor tøjreparation er en vigtig færdighed i en verden, hvor vi ofte smider ting væk.
-
Lær om processen: Eleverne lærer om, hvordan tøj bliver lavet fra garn til stof og får en forståelse for arbejdet bag det tøj, de har på. De får indsigt i, hvorfor det er værd at reparere fremfor at smide væk.
-
Reparationsworkshop: Eleverne får mulighed for at reparere deres egne sokker eller andet tøj, som de har medbragt. De vil blive vejledt i synlige og usynlige reparationsteknikker, så de kan vælge det udtryk, der passer dem bedst.
-
Afslutning & perspektivering: Efter at have arbejdet med deres egne reparationer, vil eleverne reflektere over, hvad de har lært om tøjproduktion, reparation og bæredygtighed, og hvordan de kan tage ansvar for deres eget forbrug.
Hvordan er handlingen en del af løsningen?
I en verden, hvor forbrug og fast fashion dominerer, er det vigtigt at stoppe op og tænke over, hvordan vi kan værne om vores tøj i stedet for bare at smide det ud og købe nyt. Ved at lære om processen bag tøjproduktion og at reparere deres eget tøj, oplever eleverne, hvordan små handlinger kan have en stor effekt på klimaet.