Bliv klogere på fremtidens grønne byggeri med Sten Jensen Gruppen
Håndværkervirksomheden Sten Jensen Gruppen vil på Klimahandledagen gøre en klasse klogere på grøn renovering, genbrug og energivenlige bygninger.
Praktisk information
Dato: Torsdag den 23. april 2026
Antal pladser: 1 klasse
Sted: Korskildemark 4, 2670 Greve
Klassetrin: 4. - 6. klasse
Varighed: 8:30 - 10:00
Fag: Håndværk og design mm.
Temaer: Renovering, energioptimering, cirkulær økonomi, genanvendelse
Udbyder: Sten Jensen Gruppen A/S
Ekstern opsamling: Som led i udviklingen af den kommende Mosede Klimaparks læringsmiljøer kan jeres deltagelse indebære, at en ekstern evaluator fra Pluss Leadership efterfølgende besøger klassen i op til 30 minutter for at tale med eleverne om deres oplevelse af forløbet. I vil blive kontaktet med nærmere information, hvis jeres klasse udtages. Der kan også blive tale om korte, skriftlige spørgsmål, både på dagen og efter.
Hvad er aktiviteten?
I anledning af Skolernes Klimahandledag inviterer Sten Jensen Gruppen A/S indenfor til en inspirerende dag med fokus på grønne tiltag i byggebranchen. Som en af Greves store entreprisevirksomheder arbejder de hver dag med alt fra mindre serviceopgaver til store totalrenoveringer, hvor de ofte motiverer deres kunder til at genanvende materialer.
Eleverne kommer til at møde nogle af Sten Jensen Gruppens dygtige fagfolk, der fortæller om hverdagen som tømrer, elektriker og gulvmontør. Her vil de dykke ned i de konkrete grønne løsninger, som virksomheden bruger i deres arbejde, og I får et unikt indblik i, hvordan det er at være lærling hos dem.
Dagen afsluttes med en workshop, hvor eleverne skal præsentere deres egne boliger og udtænke kreative forslag til at gøre dem mere energivenlige. Virksomhedens eksperter giver feedback og bygger bro mellem elevernes idéer og den professionelle faglige udførelse.
Progression for dagen
Op til Klimahandledagen:
Her skal eleverne i grupper undersøge deres egne hjem. Det er vigtigt, at de er i grupper, så det er sikkert, at de i hvert fald har et eller flere hjem, som er interessante i forhold til energirenoveringer. Her er et forslag til forløbet:
- Eleverne får tid i skolen til at kortlægge deres egne boliger. Ved hjælp af værktøjet SparEnergi fra Energistyrelsen undersøger eleverne deres hjems energimærke og finder på forslag til besparelser ved at renovere. Eleverne kan bruge samme side til f.eks. at beregne om de kunne spare penge ved at skifte varmekilde og lave deres egen energispareaftale for familien.
- Eleverne får som lektie at gå hjem og interviewe deres forældre om, hvordan deres hjem er bygget, herunder materialer, isolering og varmekilder. Eleverne kan f.eks. spørge: Hvordan er væggene, vinduerne, gulvet og dørene lavet? Eller: Hvor kommer varmen og det varme vand fra?
- På baggrund af elevernes undersøgelser udarbejder de i grupper konkrete cases, som medbringes til virksomhedsbesøget.
- Inden Klimahandledagen samler I op på gruppernes arbejde i klassen, så eleverne er klar til besøget hos Steen Jensen Gruppen. Det kan måske være en god ide, hvis klassen udvælger nogle hjem, som de vil præsentere på besøget.
På klimahandledagen:
Besøget hos Steen Jensen Gruppen starter kl. 8:30 med en rundvisning på virksomheden. Herefter giver to repræsentanter et indblik i hverdagen som tømrer, elektriker og gulvmontør, og virksomheden præsenterer deres arbejde med grønne løsninger og bæredygtige tiltag. Eleverne får desuden mulighed for at høre om, hvordan det er at være lærling i en moderne entreprenørvirksomhed.
Efter oplægget præsenterer eleverne deres bolig-cases i grupper. Disse bruges til at kickstarte faglige dialoger, hvor de professionelle håndværkere giver feedback på elevernes idéer til energioptimering og forklarer, hvordan løsningerne udføres i praksis.
Hvordan er handlingen en del af løsningen?
Bygge- og anlægsbranchen spiller en hovedrolle i den grønne omstilling, da sektoren i dag står for ca. 30 % af Danmarks samlede CO2-udledning. For at nedbringe det store klimaaftryk er det afgørende at finde nye veje i måden, vi bygger og renoverer på.
Dette arrangement tager fat om problemets rod ved at fokusere på to af branchens mest centrale løsninger: Genanvendelse af byggematerialer og energioptimering af vores eksisterende bygninger. Ved at genbruge materialer og mindske energispildet i vores hjem, kan vi reducere udledningerne markant. På besøget vil eleverne altså blive klogere på, hvordan man gennem en karriere som tømrer eller elektriker kan være med til bygge et mere bæredygtigt Danmark.